Thunder-rocková skupina z Dobrušky

[1.10.2004] - RockShock: Rockshock 10/04 - recenze dema "Bastard"
[20.7.2004] - Orlický týdeník: THUNDER v jednom kole - Rockový koncert v Bystrém
[13.3.2004] - Orlický týdeník: pozvánka, info o coververzích
[26.8.2003] - Orlický týdeník: THUNDER, to není jen hrom

Thunder - Orlický týdeník 26.8.2003

THUNDER, to není jen hrom

Rozhovor s regionální metalovou kapelou

Tak nevím, ale vždycky jsem si pokládal otázku, co je to vlastně rock n roll? RnR ve všech svých podobách a odnožích. A dlouho jsem tápal. Jako pubescent jsem prožíval nepředstavitelné vzrušení, když jsem poskakoval po obýváku s příložníkem místo kytary a nepřemutovaným hláskem halekal o tom, že "Láska je tu s nami..."

Ano neměl jsem z toho rozum. Teprve později jsem prošel všemi vtěleními onoho magického slova. Snad 100x jsem se vrátil ke kořenům a 100x objevil v rocku něco nového a 100x jsem si myslel, že jsem na to sám.A pak jsem ho potkal. Bylo to někdy v první polovině devadesátých let. V době, kdy se věřilo na to, že heavy metal je mrtev. Bylo na něm cosi zemitého, rockově nepoddajného. Pobíhal po pódiu a měl na sobě červeně podšitou pelerínu. Vzhledem silně připomínal thrashového krále Aleše Brichtu. Ano toto povídání je (tak trochu) o něm, o kapele, kde zpívá a taky o tom rock n rollu. Oním tajemným je Müra Plocek, zpěvák skupiny THUNDER.

Všechny čtenáře bych rád upozornil na to, že muzikanti mluví jazykem jadrným a tvrdým. Rozhovoru se účastní také bubeník THUNDERu - Tomáš Falta.

Otázka první, specielně pro Müru. Kolikátou kapelou, kde zpíváš, je THUNDER a kolikáté interwiew poskytuješ? (Ptám se záměrně, aby bylo jasné o jak zkušeného (starého) borce se jedná).

Müra: To teda není moc na místě! Je mi totiž stále šestnáct, i když je pravda, že mi pan Alzheimer začíná pomalu schovávat některý věci. Jestli se nepletu, tak je THUNDER moje pátá větší kapela. Zpíval jsem v regionálním ANTONu a RENEGADE, pak následovala čtyřletá trutnovská anabáze v tamních thrashových kapelách ATEST a NOT FRAGILE. V současnosti jsme s kámošem Filipem Rozumem (kapela Všechna rizika, Dobruška, pozn.autora) rozeběhli další projekt DELIQWENT, který by měl prozatím mapovat mých více než deset let v tomhle lomozícím cirkusu. Už jsme odehráli i první vystoupení. Poslední interwiew jsem dělal před osmi lety se Slávkem Klecandrem z OT. Také se v rockových periodikách krátce psalo o ATEST (bohužel jen v souvislosti s úmrtím lídra Fr.Mazury).

Vyčerpávající. Představ tedy THUNDER. Co hrajete, v kolika lidech, jaké je složení a jaký repertoár?

Tomáš: Styl se nedá blíže specifikovat. Jsme kapela, která hraje převážně převzaté věci. Tzn. Od AC/DC až po Megadeth. Hrajeme od roku 1999, kdy jsme začínali v garáži na televizní komba. Tuto naši snahu však sabotovali sousedi, protože věřili, že bicí žerou proud a dělali nejrůznější naschvály, včetně sirek v zámku garáže! Sestava se formovala do loňskýho roku, kdy k nám byl "dohozen" Müra, kterýho naši známí zrovna viděli náhodně vystoupit s jednou místní, poměrně známou zábavovou kapelou, kterou záměrně nebudu jmenovat kvůli reklamě (smích). Složení je klasický, tzn. Müra zpěv, já bicí, sólová kytara Wenca Beneš, doprovodná kytara Honza Polda Poláček a baskytara Roman Školňas Školník.

Svého času byly zábavové kapely v módě. Dnes mám pocit, že tato kultura upadá. Jaké to je, začínat dnes?

Tomáš: Myslím, že nemáš pravdu. Podle mě je to tak, že jako chtěj lidi žrát, tak se chtěj i bavit. Za poslední rok jsme odehráli osm vystoupení, z toho čtyři regulérní zábavy, na kterých jsme si udělali docela slušnou fanouškovskou základnu. Problém je, se chytit u pořadatelů, protože vedle nás tu jsou zavedený kapely, na kterých si pořadatelé mastí kapsu. Pořád dokola.

Müra: Mě úplně hanba fackuje, když pak tu "konkurenci" poslouchám. Nejde mi do hlavy, že jsou lidi ochotni přijmout takovou "kvalitu", kdy sotva rozeznáš refrén známý písničky, ale lidi jsou z toho zesraný štěstím!

Co vlastní repertoár?

Müra: Máme dvě věci, které hrajeme a na dalších se pracuje.

Tak mě napadá. Nebylo by v dnešní době jednodušší hrát jako revival?

Oba: Jednodušší by to bylo...

Tomáš: ... ale je jich tu už moc. A taky to pro mě není to pravý vořechový.

Müra: Revival... koneckonců, vždyťs to viděl posledně (připomíná mi jeden společný, postarší revivalový zážitek)! My třeba hrajeme celou jednu sérii od AC/DC, ale jako revival si teda nepřipadáme. Jo, a co už vůbec nepochopím, tak to je dělat revival českejch kapel. Já prostě revivaly nesnáším!!!

S repertoárem souvisí i vzory. Řekněte mi nějakou vaši modlu?

Tomáš: No tak moje modla je Sharon Stone, ale ta asi nedělá do muziky. Z bubeníků mám rád Klaudu Krišpína. Obecně to beru tak, že kdo se bez komerce dostane na špici, tak je dobrej. To pak máš těžký někoho vybrat.

Müra: U mě je to na prvním místě Alan Pešta (Liguére, ex-Polymetal) a Honza Křížek (Walk-Choc-Ice) - líbí se mi jejich drive a feeling. Jinak zdravím Bobana z Mogulu a Pípu z Kryptoru.

O koncertování jsme se už bavili. Přesto, viděl jsem na amatérském videu vaši povedenou taškařici á la ZZ Top a přitom ještě ani jeden plakát. Co plánujete, kde vás můžeme vidět?

Müra: 29.8.2003 hrajeme ve Valu u Dobrušky v přírodním areálu. Plakáty budou. Od září "nastupuje" manager, kterej už má na starosti asi čtyři kapely, pak se uvidí.

Tomáš: Nebráníme se ničemu.

Müra: ... no to nevím...

Tomáš: Myslím v hraní.

Co holky, fanynky ? To k rocku patří.

Müra: Bejvávalo. Navíc já muziku kvůli ženskejm nedělám!

Tomáš: A já zas nejsem za škopkama moc vidět. Naše kapela je spíš o tom, že si hrajeme jen tak pro prdel. Když se to líbí ještě někomu jinýmu, je to dobře a sme rádi!

Na vysvětlenou dodávám, že THUNDER je kapelou (jak oni sami tvrdí) "dvougenerační". Oba zpovídaní jsou třicátníci, zbytek kapely je mladší.

Kdo by chtěl vidět THUNDER v akci má jedinečnou šanci 29.8.2003 v přírodním areálu ve Valu u Dobrušky.

Jan Štefek, Orlický týdeník 26.8.2003

[CNW:Counter] © Thunder 2004